Washington State Baseball Coaches
Hall of Fame


2019 Hall of Fame Banquet Hall of Famers (2019 Inductee)

Front Row: Bill Geyer, Russ Hayden, Lem Elway, Bill Walker Sr., Scott Knight, Lou Stevenson

Back Row: Mike Williams, Merle Watkins, Rob Reese, Rex Ashmore, Kevin Heimbigner, Tim Gilmore, Jay Hultberg, Wyatt Tonkin, Bob Smithson

HOF Members 2.jpg
 
 
 

1988 Charter Members

Bob Albo, Newport                               Frank Osborne, Enumclaw

Bill Carlon, Selah                                   Rollie DeKoster, Lynden

Des Charouhas, Lk. Washington          Kim Paton, Rogers (Spokane

Jim Fouts, North Thurston                     Bud Pripp, West Seattle

Bill Frazier, Gonzaga Prep                     Ralph Reed, Franklin

Tony Gasparovich, Ballard                    Gary Snyder, Shorecrest

Merle Hagbo, Clover Park                     Mel Waite, Queen Anne

Ed Hardenbrook, Lakes                         Mal Walton, Bellingham

Dave Johnson, Ephrata                          Dan White, Eastmont

Bob Levitin, Interlake                              Chuck Wood, Tahoma

Bill Mullin, Lincoln (Seattle)

1989

Al Daniels, Pasco                                 Dale Parker, Edmonds

Gary Groenen, Juanita                        Lee Sonnedecker, Kelso

Bill McCutchin, Mt. Vernon                 Virgil Taylor, North Kitsap

1990

Chuck “BoBo” Brayton WSU               Fred Shull, Edmonds

Gary Driessen, Brewster                     Tye Tiland, Anacortes

Lloyd Riddle, Renton

1991

Malcom Cameron, Washougal            Jerry Morse, Colton

Al Evans, Mt. Vernon                           Jack Spring, West Valley

Dan Iyall, University                            Stan Taloff, Shorecrest

199

Lem Elway, Anacortes                          Bill Taylor, Anacortes

Joe Faccone, Kennedy                         Bill Walker, Connell

Jim Gard, Thomas Jefferson                Ron Wayman, Bothell

Jim Johnson, Morton

1993

Jim Brown, Shadle Park                       Jim Hannah, Eastmont

Jim Clem, Burlington Edison               Gary Hatch, Sehome

Al Falkner, Gonzaga Prep                    Scott Knight, Rosalia/Stanwood

1994

Harry Amend, Central Valley               Marty O’Brien, Ephrata

Ron Graham, Castle Rock                    Bobby Waits, Hanford

1995

Don Detrick, Asotin                              Glenn Meinke, Hanford

Bob “Hanner” Hansen, Mark Morris    Art Osmundson, Ridgefield

1996

Bob Feagan, Chief Sealth                     Ken Johnson, Eisenhower

Don Freeman, Prairie                            Rowland “Red” Smith, Shelton

1997

Curt Daniels, Hudson’s Bay                  Dean Hoff, Kennewick

Elton Goodwin, South Kitsap

1998

Gary Clausen, Blaine                            John Zaepfel, Yakima

Fran Rish, Richland

1999

Gary Coe, Springdale                           Peter Weitz, Lewis and Clark

Ron Martin, Meadowdale

2000

Gary Kaatz, Curlew                              Don Smith, South Kitsap

Bob Lightfoot, Wilson

2001

Bob Smithson, Cascade (Everett)       Jim Waller, Oak Harbor

Lou Stevenson, Everett

2002

Rex Easley, Kamiakin                            Ben Jacobs, Richland

Jim Harryman, Shoreline                     Jim Tevis, Rogers (Puyallup)

2003

Ed Bator, Moses Lake                          Don Ressa, University (Spokane)

Bob Mullikin, Evergreen (Seattle)       Barry Traynor, North Thurston

2004

Terry Agnew, Woodinville/Central Kitsap                                     Doug Hall, Cedarcrest/Tolt

Wayne Dickey, Touchet                                                                 George Monica, Blanchet

2005

Dave Chambers, Lk. Washington        Dan Hollod, Meridian

Larry Heinz, Rochester                        John Thacker, Ferris

2006

Del Cruzen, Naches Valley                  John Rozeboom, Lynden Christian

Pete Doumit, Moses Lake

2007

Kim Hammons, Snohomish                 Daryl Parsons, Davenport

Paul Moody, Bothel

2008

Rodger Anderson, Lake Stevens          Jerry Powell, Warden

Ron Brooks, Shadle Park

2009

Kim Cox, Desales                                   Ed Paulter, Seattle Prep

2010

George Benedetti, West Valley (Yakima)                        Ed Garcia, Central Valley (Spokane)

2011

Pete Orgill, AC Davis                            Roy Young, Henry Foss

2012

Bill Walker Jr., Naches Valley               Mike Parrish, Colfax

2013

Larry Schreck, Pullman/Wenatchee    Rob Reese, Issaquah

2014

Brad Conn, Sedro-Wooley                   Todd McDougall, Olympia

Jim Wasem, Eastern WA University

2015

Mike Archer, Selah                                Brian Eisenbarth, Riverside

Mark Walron, Sehome                          Terry Regnier, Cheney

2016

Bill Geyer, North Mason                         Scott Rowland, Blaine

Dave Larson, Highline                            Mike Williams, White River

2017-2018

Pete Jansen, Gig Harbor                       Tim Gilmore, Centralia

Wyatt Tonkin, Shorewood                      Jay Hultberg, North Mason

Russ Hayden, Tahoma                           

2018 Coaches Bios

2019

Rex Ashmore, Adna/Centralia Ken Knutson, UW

Kevin Heimbigner, Toutle Lake Joe Ross, UW

Merle Watlkins, Kittitas

2019 Coaches Bios